کنترل بیمار از راه دور

نظارت و کنترل از راه دور بیمار (Remote patient monitoring (RPM یک فناوری است که امکان نظارت معمولی بر روی بیماران دارد، این وسایل نظارت بر بیمارانی که در خانه یا منطقه دور افتاده هستند را فراهم می کند، که ممکن است دسترسی به مراقبت های پزشکی را افزایش داده و هزینه های ارائه خدمات درمانی را کاهش دهد.

کنترل از راه دور بیمار، دسترسی پزشکان را گسترش می دهد، یک رابطه ثابت بین بیماران و مراقبان را فراهم می کند، و ارائه دهنده یک جریان مداوم از داده های سلامتی در زمان واقعی را به شما ارائه می دهد. و اکنون، دستگاه های RPM باهوش تر و مقرون به صرفه تر می شوند.

Telehealth چیست؟

Telehealth توزیع خدمات و اطلاعات مرتبط با بهداشت از طریق اطلاعات الکترونیکی و فناوریهای ارتباط از راه دور است. این امکان را برای تماس، مراقبت، مشاوره، یادآوری، آموزش، مداخله، نظارت و پذیرش از راه دور بیمار و پزشک را فراهم می کند. از این فناوری برای ارائه خدمات بالینی از راه دور مانند تشخیص و نظارت استفاده می شود. هنگامی که مشکلاتی از قبیل؛ بودن در روستا یه یک منطقه دور افتاده، عدم حمل و نقل، عدم تحرک، کاهش بودجه یا عدم دسترسی کارمندان به خدمات مراقبتی، محدودیت های اقتصادی و… ممکن است این شکاف را برطرف کند.

و همچنین آموزش از راه دور ارائه دهنده؛ جلسات، نظارت و سخنرانی های بین پزشکان؛ اطلاعات آنلاین و مدیریت داده های سلامت و ادغام سیستم مراقبت های بهداشتی.

Telehealth می تواند شامل دو پزشک باشد که در یک کنفرانس ویدئویی درباره پرونده بحث می کنند. جراحی روباتیک که از طریق دسترسی از راه دور اتفاق می افتد. فیزیوتراپی که از طریق ابزارهای مانیتورینگ دیجیتالی کار میکند. آزمایشاتی که بین متخصصین بالاتر برای تفسیر ارسال می شود. نظارت بر بیمار در خانه از طریق ارسال مداوم داده های سلامت بیمار؛ کنفرانس آنلاین مشتری با پزشک؛ یا حتی تفسیر ویدئوفون در طول مشاوره.

اهداف پزشکی از راه دور

بهبود مراقبت از بیمار

بهبود دسترسی و مراقبت پزشکی برای نواحی روستایی و محروم

دسترسی بهتر به پزشکان جهت مشاوره

در دسترس قرار دادن امکانات برای پزشکان جهت هدایت معاینات خودکار

کاهش هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی

ایجاد خدمات مراقبت پزشکی (در سطح جغرافیایی و جمعیتی وسیع)

کاهش نقل و انتقال بیماران به مراکز درمانی

ایجاد فضای مراقبت مدیریت شده در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

کاربردهای پزشکی از راه دور

پزشکی از راه دور دارای کاربرد گوناگونی است که به منظور افزایش صحت و تندرستی فرد در جامعه صورت گرفته‌است. این پدیده می‌تواند با نوع اطلاعات ارسال شده (مانند آزمایشهای کلینیکی و رادیو گرافی‌ها)، نحوه ارسال این داده مشخص شده و معنی و مفهوم یابد. از پدیده مزبور در موارد زیر می‌توان استفاده عملی نمود:

بلایای طبیعی و جنگها

توسعه بهداشت در نقاط صعب العبور

کنترل بیماریهای مزمن

پروازهای هوایی

مسافرتهای دریایی درجنگها

تشخیص، درمان، کنترل، پیگیری و مشاوره

آموزش ارائه کنندگان خدمت و مردم

منابع اطلاعاتی پزشکی شامل انواع بانکهای اطلاعاتی و پایگاه‌های داده‌های پزشکی

برخی کاربردهای اختصاصی پزشکی از راه دور عبارتند از:

مشاوره از راه دور

آموزش الکترونیکی

پیشگیری از راه دور

پایش از راه دور

تشخیص از راه دور

توانبخشی از راه دور

جراحی از راه دور

درمان امراض پوستی از راه دور

تصویربرداری التراسوند از راه دور

آسیب‌شناسی از راه دور

درمان اختلالات شناختی از راه دور

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد *